XXXIV Niedziela Zwykła

Data: 
21.11.2021

1. Zapraszamy na różaniec za zmarłych dziś na godz. 17:00, w tygodniu na godz. 18:00.

2. Kalendarze przygotowane przez ks. bpa  Michała Janochę na rok 2022 są rozprowadzane przez ministrantów i w zakrystii. Koszt kalendarza to 12 zł, zachęcamy do nabycia, gdyż dochód z nich przeznaczony jest na wakacyjny wyjazd ministrantów.

3. W kościele powszechnym i w naszej archidiecezji trwa synod poświęcony zaangażowaniu świeckich w życie Kościoła pod hasłem: ”KOMUNIA, UCZESTNICTWO, MISJA”. Na internetowej stronie parafii umieszczone zostały materiały informacyjne dla uczestników. Wszystkich chętnych do wzięcia udziału zapraszamy na pierwsze spotkanie  jutro, 22 listopada, po Mszy św. wieczornej do sali św. Rodziny (wejście przy obrazie MB Częstochowskiej).

4. W przyszłą niedzielę rozpoczniemy Adwent - okres radosnego oczekiwania na spotkanie z Chrystusem w tajemnicy Narodzenia Pańskiego. Już w przyszłą niedzielę można będzie nabyć opłatki na stół wigilijny.

5.  „Bóg zapłać” za wszystkie ofiary składane, zarówno na tacę jak i na konto parafii. Dziękujemy za odpowiedzialność i zrozumienie potrzeb parafii w tym trudnym czasie.

6. W Adwencie rozpoczynaliśmy odwiedziny duszpasterskie w domach naszych parafian – w tym roku ze względu na pandemię nie będziemy mogli tego uczynić. Chcemy modlić się o Boże błogosławieństwo razem z Wami w kościele podczas Mszy św. wieczornej. Będziemy zapraszać mieszkańców poszczególnych ulic i bloków na określone dni. Zgłoszenia osób, które chcą aby kapłan odwiedził ich w domu przyjmujemy w zakrystii i kancelarii parafialnej. Spotkania rozpoczniemy od ul. Starej Baśni.

7. Zapraszamy do lektury prasy katolickiej.

APEL
PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
ARCYBISKUPA STANISŁAWA GĄDECKIEGO
WS. POMOCY MIGRANTOM

Od kilku tygodni jesteśmy świadkami wyjątkowo trudnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Bez względu na okoliczności przybycia migrantów, na pewno potrzebują oni naszego wsparcia duchowego i materialnego.

Od początku kryzysu migracyjnego Kościół w Polsce – za pośrednictwem Caritas Polska, Caritas diecezjalnych oraz delegata KEP ds. imigracji – świadczy w miarę swoich możliwości pomoc migrantom. W tym momencie realizowane jest wsparcie ośrodków dla cudzoziemców, wsparcie przygranicznych placówek Straży Granicznej, w których przebywają migranci i uchodźcy, a w parafiach przygranicznych uruchamiane są Namioty Nadziei Caritas Polska.

Potrzeby są jednak o wiele większe, dlatego zwracam się do wiernych oraz wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o ogólnopolską zbiórkę funduszy na rzecz migrantów z granicy polsko-białoruskiej, po wszystkich Mszach Świętych w niedzielę 21 listopada. Środki zbierane podczas tej kwesty zostaną przeznaczone – za pośrednictwem Caritas Polska – na finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce.
Misją Kościoła jest w pierwszym rzędzie głoszenie Ewangelii. W konsekwencji, gdy trzeba udzielić przybyszom pomocy, nie wolno nam się od tego uchylać. Bez uszczerbku dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej i jej obywateli, osobom potrzebującym trzeba okazać naszą solidarność. W obecnej sytuacji przesłanie przypowieści o miłosiernym Samarytaninie brzmi jeszcze bardziej nagląco i czeka na powszechną realizację, także w postrzeganiu samych migrantów.

Módlmy się gorąco o pokój na wschodniej granicy Polski, za wszystkich migrantów tam przebywających, za mieszkańców tych okolic, za służby państwowe, w tym Straż Graniczną i wojsko, za polityków, Polaków i Białorusinów.

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, dnia 8 listopada 2021 roku