Bierzmowanie dorosłych
Przygotowanie do bierzmowania dla dorosłych, zarówno mieszkających w naszej parafii jak i spoza, którzy nie przyjęli tego sakramentu w okresie szkolnym prowadzimy dwa razy w roku:
- jesienią (najczęściej w drugą niedzielę października - szczegóły w ogłoszeniach parafialnych)
- wiosną (najczęściej w pierwszą niedzielę marca - szczegóły w ogłoszeniach parafialnych).
Chęć odbycia kursu obejmującego osiem spotkań formacyjnych trwających ok. 1 godziny tygodniowo, deklaruje się na pierwszym spotkaniu, tzn. nie ma zapisów. Do bierzmowania można przystąpić:
- w naszej parafii wraz z młodzieżą - najczęściej w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, albo pod koniec maja lub na przełomie maja i czerwca.
- w innych kościołach, gdzie akurat odbywa się bierzmowanie, jeśli ich proboszczowie wyrażą taką zgodę - w tym celu wydajemy zaświadczenie o odbyciu przygotowania do bierzmowania.
Potrzebne dokumenty
- Zgoda z parafii zamieszkania kandydata, na odbycie przygotowania i bierzmowanie poza parafią - gdy kandydat nie mieszka na terenie naszej parafii - należy uzyskać na początku przygotowania!
- Aktualny akt chrztu (nie dotyczy przypadku, gdy kandydat był chrzczony w naszej parafii) - należy dostarczyć przed zakończeniem przygotowania.
- Zgoda dla świadka bierzmowania z jego parafii aktualnego zamieszkania - należy dostarczyć przed bierzmowanie.
Harmonogram bierzmowania 2022
Msza św. z udzieleniem sakramentu bierzmowania odbędzie się w naszej parafii w niedzielę Uroczystości Zesłana Ducha Świętego tj. 05.06.2022 r. o godz. 17:30 (kandydatów ze świadkami prosimy o przyjście pół godziny wcześniej).
Harmonogram spotkań i prób:
- 23.05.2022 (poniedziałek, górny kościół) po wieczornej Mszy św. ok. 19:00 - I próba
- 31.05.2022 (wtorek, górny kościół) po wieczornej Mszy św. ok. 19:00 - II próba
- 02.06.2002 (czwartek, dolny kościół) 19:30 - nabożeństwo adoracyjne z rachunkiem sumienia
- 03.06.2022 (piątek, górny kościół) 17:00 - spowiedź oraz górny kościół)
- jak wyżej (piątek, górny kościół) po wieczornej Mszy św. ok. 19:00 - III próba (generalna)
- 05.06.2022 (niedziela, górny kościół) 17:00 - spotkanie w dniu udzielenia sakramentu bierzmowania
Dorosłych obowiązują spotkania 1, 5 i 6 - pozostałe według możliwości i uznania tzn. spowiedź dorośli mogą odbyć w innym terminie, tak jednak, by na uroczystości udzielenia sakramentu być w stanie łaski uświęcającej.
Przebieg Mszy św. z bierzmowaniem
Msza św. rozpoczyna się i trwa do liturgii Słowa jak zwykle. Po Ewangelii biskup staje na przed ołtarzem, a proboszcz lub inny kapłan przedstawia mu kandydatów do bierzmowania (w tym czasie kandydaci stoją). Odbywa się następujący dialog, na którego końcu kandydaci wspólnie wypowiadają formułę prośby do biskupa o udzielenia im sakramentu:
Kapłan: Czcigodny Ojcze, Kościół święty prosi przeze mnie o udzielenie sakramentu bierzmowania zgromadzonej tu młodzieży (zgromadzonym tu wiernym).
Biskup: Czy młodzież ta wie (wierni ci wiedzą), jak wielki dar otrzymuje (otrzymują) w tym sakramencie i czy przygotowała się (przygotowali się) należycie do jego przyjęcia?
Kapłan: Jestem przekonany, że wszyscy przygotowali się do bierzmowania, uczestniczyli bowiem przez szereg dni w słuchaniu słowa Bożego i wspólnej modlitwie oraz przystąpili do sakramentu pokuty.
Biskup: Droga Młodzieży (Drodzy Bracia i Siostry), powiedzcie przed zgromadzonym tu Kościołem, jakich łask oczekujecie od Boga w tym sakramencie?
Kandydaci (mówią wspólnie, głośno i równo):
PRAGNIEMY, * ABY DUCH ŚWIĘTY, KTÓREGO OTRZYMAMY * UMOCNIŁ NAS DO MĘŻNEGO WYZNAWANIA WIARY * I DO POSTĘPOWANIA WEDŁUG JEJ ZASAD.
Wszyscy: Amen.
Następuje homilia biskupa, a po niej odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych (na stojąco). Biskup zadaje pytania kandydatom do bierzmowania, mówiąc:
Biskup: Pytam każdego z was: Czy wyrzekasz się szatana, wszystkich jego spraw i zwodniczych obietnic?
Kandydaci: WYRZEKAM SIĘ.
Biskup: Czy wierzysz w Boga Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi?
Kandydaci: WIERZĘ.
Biskup: Czy wierzysz w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, Pana naszego, narodzonego z Maryi Dziewicy, umęczonego i pogrzebanego, który powstał z martwych i zasiada po prawicy Ojca?
Kandydaci: WIERZĘ,
Biskup: Czy wierzysz w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, którego masz dzisiaj otrzymać w sakramencie bierzmowania, tak jak Apostołowie otrzymali Go w dzień Pięćdziesiątnicy?
Kandydaci: WIERZĘ.
Biskup: Czy wierzysz w święty Kościół powszechny, obcowanie Świętych, odpuszczenie grzechów, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne?
Kandydaci: WIERZĘ.
Biskup: Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.
Wszyscy: AMEN.
Biskup (wraz z kapłanami, którzy mu pomagają) stoi zwrócony do ludu i złożywszy ręce mówi:
Biskup: Najmilsi, prośmy Boga Ojca wszechmogącego, aby łaskawie zesłał Ducha Świętego na te przybrane dzieci swoje, odrodzone już na chrzcie do życia wiecznego. Niech Duch Święty umocni je swoimi darami i przez swoje namaszczenie upodobni do Chrystusa, Syna Bożego.
Wszyscy przez chwilę modlą się w milczeniu. Biskup (i kapłani, którzy mu pomagają) wyciągają ręce nad kandydatami. Sam zaś biskup mówi:
Biskup: Boże wszechmogący, Ojcze naszego Pana, Jezusa Chrystusa, który odrodziłeś te sługi swoje przez wodę i Ducha Świętego i uwolniłeś ich od grzechu, ześlij na nich Ducha Świętego Pocieszyciela, daj im ducha mądrości i rozumu, ducha rady i męstwa, ducha umiejętności i pobożności, napełnij ich duchem bojaźni Twojej. Przez Chrystusa, Pana naszego.
Wierni: AMEN
Następnie kandydaci do bierzmowania pojedynczo podchodzą nawą główną do biskupa. Proboszcz lub ksiądz odbiera od niego kartkę do bierzmowania i przekazuje ją biskupowi - w tym czasie świadek kładzie prawą rękę na prawym ramieniu kandydata. Biskup krzyżmem kreśli znak krzyża na czole kandydata mówiąc:
Biskup: N (biskup wypowiada imię do bierzmowania i formułę) Przyjmij znamię daru Ducha Świętego.
Bierzmowany odpowiada: AMEN.
Biskup: Pokój z tobą.
Bierzmowany odpowiada: I Z DUCHEM TWOIM.
Po udzieleniu sakramentu wszystkim kandydatom następuje modlitwa wiernych i odbywa się liturgia eucharystyczna w zwykły sposób. Po udzieleniu Komunii Świętej kandydaci składają podziękowania, a Mszę św. kończy uroczyste błogosławieństwo.